Od příštího roku již nebude potřeba vozit s sebou do zahraničí vytisknutou zelenou kartu, bude stačit elektronická verze uložená třeba v mobilním telefonu. Minulý týden to oznámila Česká kancelář pojistitelů členským pojišťovnám.

Povinnost akceptace elektronické zelené karty

Zatímco v Česku je možné se prokazovat elektronickou zelenou kartou již několik let, zákonná úprava v ostatních zemích zelenokaretního systému mohla být jiná. „To je důvodem, proč vždy doporučujeme při jízdě do zahraničí si raději vytisknout zelenou kartu,“ vysvětluje Martin Podávka, spoluzakladatel Pillow pojišťovny. V roce 2019 organizace definující pravidla zelených karet (Council of Bureaux, CoB) rozhodla, že již není nutné mít karty zelené, ale stačí bílá barva. Evropské pojišťovny v průběhu roku 2020 přešly na nový formát, a tak nyní stačí pro vytištění zelené karty při cestě do zahraničí černobílá tiskárna.

A tento rok udělala CoB další logické rozhodnutí,“ prozrazuje Martin Podávka. „Nařídila všem členským zemím, že od 1. ledna 2025 musí akceptovat zelenou kartu v elektronickém PDF formátu, třeba uloženou v mobilním telefonu.“ Uživatelsky nejjednodušší je mít v telefonu nainstalovanou mobilní aplikaci pojišťovny, která v sobě obsahuje vždy aktuální zelenou kartu, která je dostupná i bez připojení k internetu. „Ale pozor – mobilní aplikaci má pouze Pillow a několik modernějších pojišťoven. Většina pojišťoven (na rozdíl od bank) pro své klienty nativní mobilní aplikaci stéle ještě nemá,“ upozorňuje Martin Podávka.

V Česku tento rok o krok dál

Elektronická verze ale není finálním stavem. V Česku budou řidiči tento rok zcela osvobozeni od povinnosti prokazovat se libovolnou (elektronickou nebo papírovou) kartou. Změna přijde s novým zákonem o povinném ručení. Přibližně od 1. října (přesné datum bude odvozeno od okamžiku, kdy zákon vyjde ve Sbírce) budou muset pojišťovny zasílat informaci o každém vzniklém povinném ručení prakticky okamžitě do centrální databáze. Díky tomu budou mít policisté vždy v on-line databázi přesnou informaci o pojištění kontrolovaného vozidla. A tak na území Česka tento rok skončí povinnost mít s sebou zelenou kartu. A od příštího roku bude při cestě do zahraničí postačovat i elektronická forma.